info@geleceginitasarla.net
   0212 265 33 14/15/17

Gönüllü OL!

Down Sendromu Derneği

Hakkında

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaş üstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye'de tam bir veri yok ama yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.

2009 yılında faaliyetlerine Down Türkiye adı ile bir platform olarak başlayan Down Sendromu Derneği 2011 yılında dernekleşmiştir. 15 yıldır Down sendromlulara gönüllü olarak çeşitli alanlarda destek vermiş kişiler tarafından kurulan derneğimiz bu tecrübe ile 5 yıl gibi kısa bir sürede Down sendromlular için her alanda algıları değiştiren projelere imza atmış, pek çok konuda öncü olmuş, Down sendromlu çocuğu olan ailelerin birleşmesine ve Türkiye’nin farklı illerinde yerel dernekler kurulmasına destek olmuştur. Bu dernekleri vizyonumuz ve birikimimizle desteklemeye devam ediyoruz. İş koçluğu ve eğitim başta olmak üzere, sağlık, toplumsal farkındalık, uluslararası ağ kurulması gibi pek çok farklı konuda projeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İlk 15 yıl için belirlediğimiz hedeflerimize şimdiden ulaştığımızı söylemekten gurur duyuyoruz.

Bu gururu uluslararası ödüller ile de taçlandırıyoruz. Dernek başkanımız Gün Bilgin Down Syndrome International (DSI) tarafından 2009 yılında Down Sendromu Türkiye Büyükelçisi ilan edilmiştir. 2014 yılında da kendisine Down sendromu için yaptığı çalışmalardan dolayı üstün başarı ödülü verilmiştir.

Derneğimiz 2015 Altın Effie Ödülünü almıştır. 2017 yılında İş Koçu Destekli İstihdam Programımız Zero Project tarafından yılın Yenilikçi Uygulaması Ödülünü almıştır. Uluslararası alanlarda da ülkemizi temsil ediyoruz. European Down Syndrome Association (EDSA) yönetim kurulundayız. Down Syndrome International (DSI), TR21 Research Society, Down Syndrome Medical Interest Group (DSMIG), World Association for Supported Employment (WASE) üyesiyiz. Tüm etkinliklerimizde Down sendromlu bireylerin ve ailelerin hayatlarına bir değer katmayı ve toplumun engellilere bakış açısını değiştirerek toplumsal yapının olumlu gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Projelerimiz ve etkinliklerimizle ilgili tüm detaylara www.downturkiye.org adresinden ulaşabilirsiniz.Sosyal Medya Hesapları