info@geleceginitasarla.net
   0212 265 33 14/15/17

Gönüllü OL!

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV)

Hakkında

Cerebral Palsy; bedensel duruşu ve hareketleri etkileyen fiziksel bir engellilik durumudur. Çocukluk döneminde görülen ve bu dönemin en yaygın fiziksel engelliliği olarak karşımıza çıkan Cerebral Palsy; doğum öncesinde, sırasında veya bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabilir. Dünya üzerinde 17 milyon insanda görülmekte olan Cerebral Palsy, yüksek ateşten oksijen yetmezliğine kadar birçok farklı sebeple meydana gelebilmektedir ve ilerleyici değildir. Beynin travmaya uğramış kısımlarına erken müdahale edilmesi ve yoğun rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabilmektedir.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 30 yılı aşkın süredir Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda çalışmalar yapan, geniş bir yelpazeye sahip ilk ve tek kuruluştur. Vakfın amacı; Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunarak, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal hayatta daha fazla yer edinebilen bireyler olmaları için gayret etmektir.

Kurulduğu günden bugüne binlerce çocuğa ve ailesine hizmet ve destek sağlayan Vakıf, İstanbul Ataşehir’de bulunan Metin Sabancı Merkezi’nde, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Metin Sabancı Okulları ve Aile Danışma Merkezi ile Cerebral Palsy’liler için çalışmalarına devam etmektedir.

Web sitesini ziyaret etmek için tıklayın.Sosyal Medya Hesapları